آزمون پی تی ای شیراز PTE Shiraz

آزمون PTE چیست؟

آزمون PTE یکی از آزمون های زبان در دنیا می باشد که مثل IELTS وTOEFL دارای اعتبار جهانی بوده و در اکثرکشورها برای ادامه تحصیل و مهاجرت قابل قبول می باشد. این آزمون را سازمان PEARSON که ناشرانتشاراتLongman می باشد برگذار کرده و علاقه مندانی که به دنبال تحصیل در کشور های مختلف و یا مهاجرت بهکشور استرالیا می باشند می توانند از این آزمون استفاده کنند.

این آزمون همانند تافل با استفاده از کامپیوتر و اینترنت انجام می شود و چهار مهارت اصلی زبان از جمله Speaking,Redaing, Listening و Writing ارزیابی شده و نمره آن از ۹۰ محاسبه می شود.
در این آزمون علاوه بر چهار مهارت اصلی به مهارت های دیگر نیز نمره داده می شود از جمله :‌

grammar, oral fluency, pronunciation, spelling , vocabulary, written discourse

البته باید بدانید که برای ادامه تحصیل تمامی دانشگاه های دنیا این مدرک را مثل تافل و آیلتس قبول ندارند و حتیبعضی از دانشگاه ها در دنیا ممکن است برای بعضی از رشته ها و یا مقاطع تحصیلی خاص این مدرک را قبول کنند. بنابراین برای اینکه مطمئن شوید که آیا دانشگاه مورد نظرتان این مدرک را قبول می کند یا خیر می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

http://pearsonpte.com/test-takers/accepts

یکی از دلایل محبوبیت این آزمون در بین زبان آموزان این است که از دو سال قبل اداره مهاجرت استرالیا این آزمونرا برای مهاجرت به جای آیلتس هم قبول می کند و علت اینکه چرا افراد زیادی تمایل به شرکت در این آزمون رادارند این است که این آزمون ساده تر از آزمون آیلتس و تافل می باشد. ولی این نکته شایان ذکر است که کشورکانادا این آزمون را برای مهاجرت قبول نمی کند و برای این کشور فقط آیلتس مورد قبول می باشد. چنانچه شما تمایل دارید که به استرالیا مهاجرت کنید و نیازمند کسب نمره ۷ در هر چهار مهارت می باشید می توانیدبه جای آیلتس در آزمون PTE شرکت کنید. معادل نمره ۷ در چهار مهارت آیلتس نمره ۶۵ در آزمونPTEمی باشد کهبنابر گفته خیلی از افرادی که در این آزمون شرکت کرده اند کسب نمره ۶۵ در این آزمون راحت تر از کسب نمره ۷ درآیلتس می باشد. اهمیت این قضیه بیشتر در مهارت Writing میاشد چون با توجه به داوطلبان زیادی که در آزمونآیلتس شرکت کرده اند کسب نمره ۷ در مهارت Writing آیلتس به شدت سخت بوده و معمولا افراد مجبور به شرکت در آزمون آیلتس به دفعات می باشند. ولی کسب نمره ۶۵ در آزمون PTE به مراتب ساده تر از ۷ در آیلتس می باشد.

این آزمون هر هفته برگزار می شود ولی در کشور ما هیچ مرکزی این ازمون را برگزار نکرده و شما برای شرکت دراین آزمون می بایست به کشورها همسایه از جمله ترکیه ٬ دبی سفر کرده و در آزمون شرکت نمایید. از لحاظ هزینهای ثبت نام آزمون در کشور ترکیه ارزان تر از دبی می باشد.

نکات مثبت پی تی ای

الف- مزیت اصلی امتحان پی تی ای این است که در تصحیح این آزمون هیچ فردی دخالت ندارد وکلیه مراحل توسط کامپیوتر تصحیح و امتیاز دهی میشوند و این مساله باعث پیوستگی و همینطورعادلانه بودن این آزمون شده است .

ب- مزیت بسیار مهم دیگر این آزمون، ترکیبی و پوششی بودن نمرات آن میباشد. این بدان معنی است که به فرد امتحان دهنده فرصت جبران ضعف موجود در یک بخش خاص، در سایر قسمتهای آزمون نیز داده خواهد شد. بعنوان مثال نمره اسپیکینگ سهم عمدهای در نمره لیسنینگ، یا نمره لیسنینگ سهم قابل ملاحظهای در ریدینگ ایفا میکند و توانمندی فرد در هریک از این بخشها میتواند ضعف او را درسایر قسمتها جبران نماید. این امر در سایر آزمونهای فعلی مانند IELTS و TOEFL تعبیه نشدهاست .

پ- اگر روشها و متدهای مخصوص این آزمون را فرا بگیرید، حتی اگر در ایلتس نمرات پایینی گرفته باشید در این آزمون میتوانید با تلاش و مطالعه هدفمند نمرات بسیار خوبی کسب کنید. این موضوع درقسمت اسپیکینگ این آزمون نقش پر رنگ تری دارد.

ت- رایتینگ ( اِسِی )این تست نیز به مراتب راحتتر از امتحان آیلتس است چون در آزمون pte کامپیوتر متن را تصحیح کرده و خوشبختانه نمره رایتینگ در بخش های دیگر این آزمون هم پخش شده است، بنابراین با یک اِسِی خوب یا بد در روز آزمون نمره رایتینگ شما نوسان آنچنان زیادی نخواهد داشت.

ث – ریدینگ این آزمون در مقایسه با ریدینگ آیلتس می تواند راحتتر و یا سخت تر باشد. نمره ریدینگ شما ازفاکتورهای متعددی جمع آوری می شود. مثلا حدود 52 تا 31 درصد از نمره ریدینگ شما از نحوه روخوانی شما از یک متن کسب می شود (ریدالود در قسمت اسپیکینگ). همچنین سوالات تستی و جای خالی نیز وجود دارد که برای برخی از افراد می تواند سخت باشد.

ج- این امتحان هر هفته و یک روز در میان (در روزهای کاری) در سنترهای مختلف در سراسر دنیا برگزار میشود. از این جهت قدرت انتخاب شما برای شرکت در آزمون بسیار بالاست.

فرمت کلی آزمون PTE

بخش اول Speaking & Writing

۷۷ تا ۹۳ دقیقه زمان برای این قسمت لازم است و شامل موارد زیر است: معرفی شخصی خواندن بلند read Aloud تکرار جمله توصیف تصویر تکرار یک lecture جواب به سوالات کوتاه خلاصه کردن متن ( یک جمله ) خلاصه کردن متن ( یک پاراگراف ) مقاله ( ۲۰ دقیقه )

بخش دوم Reading

تا ۴۰ دقیقه زمان برای ک سوالات چند گزینه ای چیدن پاراگراف ها پر کردن جاهای خالی ( ۱۰ دقیقه برای استراحت به صورت اختیاری )

بخش سوم Listening

یکی دیگر از ویژگیهای این آزمون این است که نمره شما ۵ روز بعد از انجام آزمون در وب سایت pearson قابل مشاهده است و شما می توانید بعد از آن بلافاصله در صورت نیاز مجددا ثبت نام نموده و در آزمون شرکت کنید.

 

PTE on instagram

PTE Part1

PTE Part2

PTE Part3

PTE TIPS1

PTE TIPS2

Class Practice

Who Accepts PTE

Class Practice RL

Why PTE