آزمون پی تی ای (PTE)  بوسیله سازمان  Pearson برگزار میشود. این آزمون بین المللی به سان بسیاری از آزمون های دیگر زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل، GRE ، OET ، SAT  برای سنجش توانایی زبان می باشد. ولی محبوبیت آیلتس، تافل در حال کاهش و متقاضیان پی تی ای در حال افزایش است.

این آزمون با کامپیوتر برگزار می شود و حدود 3 ساعت به طول می انجامد. بر خلاف دیگر آزمون ها ، PTE  توسط هوش مصنوعی تصحیح می شود.

مقایسه آزمون  PTE با دیگر آزمونهای زبان مثل آیلتس و تافل:

 1. از مهمتری برتری های PTE زمان اعلام نتیجه آن است. آزمونهای دیگر معمولا 2 هفته به طول می انجامد ولی نتایج PTE  در اکثر مواقع 24 ساعت پس از آزمون و در بدترین حالت 5 روز پس از آزمون در سایت Pearson  قابل مشاهده است همچنین اعلام نتایج با ایمیل اطلاع رسانی می شود.
 2. آزمون های دیگر عمدتا بر 4 مهارت اصلی یعنی Reading, Writing, Listening Speaking تمرکز دارند ، در حالی که در پی تی ای انواع مهارت های زبانی سنجیده می شوند و ترکیبی از مهارت ها در سوالات مورد سنجش قرار می گیرند و نمرات نیز به همین ترتیب بدست می آیند. بدین صورت سوال قسمت  Listening می تواند روی نمرات Reading, Writing شما نیز تاثیر مثبت بگذارد. این سیستم تقسیم نمره به نفع آزمون دهندگان تمام می شود.
 3. PTE  شامل 21 مدل سوال است و در طول 3 ساعت امتحان شرکت دهندگان باید سوالات زیادی را پاسخ دهند درحالی که در آزمون های دیگر انواع سوالات محدود بوده و شمارش آنها کم می باشد. این تعداد سوالات زیاد باعث کم شدن تاثیر گذاری یک سوال روی نمره کل می شود. یعنی حتی با چندین پاسخ اشتباه آزمون دهنده امکان کسب نمره کامل را دارد.
 4. تصحیح آزمون پی تی ای  با سیستم هوش مصنوعی و به صورت مکانیزه بدون دخالت مستقیم انسان انجام می شود یعنی نمرات به دور از سلیقه شخصی افراد مشخص می شود. الگوریتمهای تصحیح و میزان نمره هر سوال PTE  از سوی سازمان برگزار کننده اعلام شده است، ولی اطلاعات خوبی راجب تکنیک و نحوه پاسخ دهی به هر مدل سوال وجود دارد که کسب نمره بالاتر برای آزمون دهندگان را تسهیل می کند.
 5. در حال حاضر آرشیو هایی خوبی از نمونه سوالات این آزمون در دسترس است و بسیاری از این سوالات در آزمون های بعدی نیز تکرار می شوند. هر داوطلب با تمرین کافی و تسلط بر تکنیک مورد نیاز هر مدل سوال می تواند نمره مد نظر خود را کسب کند. با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.
 6. سازمان متولی این آزمون برای متقاضیان این امتحان آزمون های ماک برگزار می کند که در واقع آزمون ها آزمایشی هستند و به صورت آنلاین برگزار می شوند و با الگوریتم اصلی تصحیح می شوند. بدین صورت شرکت کنندگان قبل از آزمون اصلی می توانند خود آزمایی دقیق کرده و با آمادگی کامل در سر جلسه اصلی حاضر شوند.
 7. کارنامه آزمون پی تی ای  علاوه بر نمره 4 مهارت اصلی نمره 6 مهارت دیگر که شامل Vocabulary, Grammar, Spelling, Written discourse, Oral fluency  and Pronunciation  را نیز اعلام می کند . در نمره نهایی شما فقط 4 مهارت اصلی نقش دارند ولی این 6 مهارت در تحلیل کارنامه شما بسیار مفید بوده و افراد با تجربه می توانند بر اساس نتایج شما نقاط ضعف و قوت شما در پاسخ گویی به انواع سوالات را تحلیل کنند ( بر اساس نتایج آزمون اصلی و آزمون های ماک) و شما را برای کسب نمرات بالاتر راهنمایی کنند. با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.
 8. PTE  بر خلاف آیلتس و تافل در حال حاضر در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان باید به خارج از کشور سفر کنند. این آزمون در آذربایجان، ترکیه، دوبی و کشور های بسیاری برگزار می شود.همچنین هزینه ثبت نام در هر کشور متفاوت است. ما برای شما ثبت نام را در کشور و تاریخ مد نظر شما انجام می دهیم.
 9. آزمون پی تی ای در مراکز رسمی روزانه چند بار برگزار می شود و در نتیجه لازم به رزرو از ماه ها پیش نیست و معمولا می توان برای روزهای آتی نیز آن را رزرو و در آزمون شرکت کنید. فقط در مراکز بسیار پر طرفدار مانند مراکز شهر استانبول، برای ساعت های پرطرفدار مثل نوبت صبح، باید از 2 3 هفته قبل رزرو کنید.
 10. کل نمره آزمون PTE  از 90 بوده و +79 به منزله نمره 8 آیلتس می باشد. این به شرکت کنندگان امکان کسب نمره بالاتر با وجود پاسخ ندادن به همه سوالات را امکان پذیر می کند. در آزمونPTE   افراد زیادی موفق یه کسب نمره 90 می شوند در حالی که در آزمون های آیلتس و تافل بسیار به ندرت دیده می شود که کسی نمره کامل کسب کند.
 11. پی تی ای  مانند آزمون ایلتس هنوز مورد تائید همه کشور ها و موسسات آموزشی قرار نگرفته است. در حال حاضر فقط کشور استرالیا است که تمامی دانشگاه ها و اداره ی مهاجرت آن این آزمون را می پذیرند برای دیگر کشور ها حتما اول اطمینان کسب کنید.
آزمون PTE

در دفتر مسیر نقره ای ما به عنوان دفتر مهاجرتی دلسوز، به تمامی مراجعین خود آزمون PTE را توصیه می کنیم چون نتایج مثبت آن را دیده ایم. با کمی تلاش و پشتکار می توانید نمره مورد نیاز در این آزمون را کسب و به طرق قانونی راحت و سریع روند مهاجرت خود را طی کنید.