مدارک و‌ آزمون‌های بین‌المللی سیسکو

شرکت سیسکو یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که در کالیفرنیا واقع شده است و فعالیت اصلی آن طراحی،تولید و فروش تجهیزات شبکه است.شرکت سیسکو بدون تردید یکی از مهم‌ترین فعالان در حوزه شبکه‌سازی و ارتباطات در صنعت IT محسوب می‌شود. گرچه این شرکت مدارک متعددی را در حوزه شبکه تعریف و ارایه می‌کند، با این وجود مدارک CCNA ،CCNP و CCIE از شناخته شده‌ترین مدارک سیسکو به شمار می‌روند.

مدارک و‌ آزمون‌های بین‌المللی سیسکو

سیسکو در این سطوح متفاوت موضوعات و مباحث شبکه‌سازی را بسته به میزان اهمیت آن‌ها در گروه‌های روتینگ و سوییچینگ، طراحی، امنیت شبکه، تامین کننده سرویس، شبکه‌های Voice، شبکه‌های بی‌سیم و Storage Networking تقسیم‌بندی کرده است. تمامی مدارک سیسکو به مدت سه سال معتبر می‌باشند.

در صورتی که یکی از مدارک سیسکو را کسب کرده باشید به مدت سه سال مهلت خواهید داشت که در آزمون سطح بالاتر شرکت کرده یا در آزمون مدرک قبلی خود ثبت‌نام و آن‌ را مجددا تمدید نمایید. هر یک از آزمون‌های تعریف شده توسط سیسکو علاوه بر یک نام از یک کد اختصاصی و منحصر به فرد نیز برخوردارند که این کدها سطوح آزمون‌ها را از یکدیگر تفکیک کرده و قابل شناسایی می‌کنند. بنابراین در هنگام مطالعه و یا ثبت‌نام در آزمون‌های سیسکو باید به کد آزمون نیز توجه داشته باشید.

مدارک شرکت سیسکو به پنج سطح تقسیم می شوند:

Entry
Associate
Professional
Expert
Architect

مدارک و‌ آزمون‌های بین‌المللی سیسکو

و به هشت گرایش مختلف:

Routing & Switching
Design
Network Security
Service Provider
Service Provider Operations
Storage Networking
Voice
Wireless

به عنوان مثال مسیر اخذ مدرک برای کسی که علاقه مند به گرایش Design است به صورت زیر می باشد:

CCENT => CCNA => CCDA => CCDP => CCDE => CCA

سطح Entry:

سطح Entry با مدرک CCENT ابتدایی بوده و در ایران دوره ای با این عنوان برگزار نمی شود در عوض مدرک +Network به عنوان پیش نیاز مهندسی شبکه سیسکو و مایکروسافت در ایران مورد توجه قرار داشته و معمولا اولین دوره ای است که متخصصان شبکه آن را می گذرانند!

البته CCENT معادل +Network نبوده و سطح بالاتری دارد، CCENT را می توان نیمی از راه مدرک CCNA دانست، کسی که CCNA دارد، به CCENT هم مسلط است!

سطح Architect:

سطح Architect که بتازگی توسط سیسکو ارائه شده است، بالاترین سطح مدرک مهندسی شبکه در بین کلیه مدارک بین المللی شبکه است، ظاهرا شرکت سیسکو با ارائه ی این سطح خواسته تا برترین متخصصان بین المللی شبکه را گلچین نماید، شاید بتوان CCA را به نوعی معادل فوق دکترای شبکه در گرایش Design دانست!

سطوح Associate و Professional و Expert:

اما گذشته از سطح Entry و Architect سایر سطوح مدارک سیسکو گرایش های مختلف مهندسی شبکه را پوشش می دهند، سه سطح Associate و Professional و Expert …

Associate یا دستیار، یعنی قرار گرفتن در ابتدای مسیر، گرایش شما هر چه که باشد می بایست پیش از اخذ هر مدرک و یا گذراندن هر دوره ای، CCNA با گرایش Routing & Switching را بگذرانید.

بعد از آن چنانچه خواستار تغییر گرایش از Routing & Switching به سایر گرایش ها باشد، می بایست مدرک Associate آن گرایش را نیز اخذ کنید، مثلا چنانچه به Security علاقه مند هستید باید مدرک CCNA با گرایش Security را کسب کرده و سپس به سطح بالاتر یعنی Professional صعود نموده و CCSP را بگذرانید و نهایتا مدرک سطح Expert یعنی CCIE با گرایش Security را اخذ کنید.

البته اخذ این مدارک به خصوص مدارک سطح Expert کاری فوق العاده سنگین بوده و نیازمند تجربه کاری در حدود ۱۰ سال و تمرکز عمیق روی منابع مطالعاتی است.

معمولا مدارک سطح Associate نظیر CCNA و CCDA را معادل کارشناسی شبکه

مدارک سطح Professional نظیر CCNP,CCSP و CCDP را معادل کارشناسی ارشد شبکه

و مدارک سطح Expert نظیر CCDE و CCIE با گرایش های مختلف را معادل دکترای شبکه می دانند.

پرطرفدارترین گرایش ها:

در بین ۸ گرایش ذکر شده، Routing & Switching مانند پایه ای برای سایر گرایش ها محسوب شده و در کشورهای مختلف دنیا همچون ایران پرطرفدارترین گرایش محسوب می شود.

در حال حاضر در ایران به گرایش هایی چون Voice, Security و Wireless نیز بها داده شده و دوره هایی برای این سه گرایش در آموزشگاه های مختلف برگزار می شود، البته مطمئن باشید در صورت انتخاب هر کدام از گرایش های سیسکو در صورت عبور از سطح Professional امنیت شغلی کافی را خواهید داشت.

اگر به مهندسی شبکه و دوره های مهندسی سیسکو علاقه مندید، برای انتخاب گرایش عجله نکنید، بعد از اتمام دوره ی CCNA با گرایش Routing & Switching، دید شما نسبت به مسیر باز تر شده و علاقه مندی خویش را بهتر خواهید شناخت…

جهت کسب اطلاعات بیشتر فرم مربوطه را تکمیل کنید و ارسال نمایید.