آزمون PTE  مورد پذیرش سازمان مهاجرت استرالیا می باشد و نتایج رضایت بخش ایرانیان شرکت کننده در این آزمون در مقایسه با آزمون های زبان دیگر باعث شده است که ما  این آزمون را به متقاضیان مهاجرت به استرالیا توصیه کنیم.

اسم این آزمون که در واقع مخفف Pearson Test of English می باشد توسط سازمان Pearson برگزار می شود که ناشر Longman  نیز می باشد. این سازمان یکی از نامی ترین سازمان های انتشاراتی و آموزشی در دنیاست. آزمون PTE  توانایی زبان انگلیسی افراد غیر انگلیسی زبان را می سنجد. آزمون به صورت آنلاین با کامپیوتر برگزار می شود و 3 ساعت به طول می انجامد.

این آزمون که بر اساس تحقیقات علمی طراحی شده است در سال 2009 برای اولین بار برگزار شد . آزمون PTE هنوز به فراگیری آزمون آیلتس و تافل نمی باشد ولی روز به روز مورد قبول  دولت ها و دانشگاه ها بیشتری قرار می گیرد.

آین آزمون توانایی شرکت کنندگان در 4 مهارت اصلی را می سنجد ولی سوالات طوری طراحی شده اند که به صورت تلفیقی مهارت آزمون دهندگان را به سنجش می گذارد. بدین معنی که یک سوال بر روی نمره 2 مهارت تاثیر می گذارد.

کسب نمره مورد نظر در آزمون PTE علاوه بر توانایی زبان انگلیسی به آشنایی کامل با آزمون نیاز دارد. سرعت عمل مورد نیاز ، انواع سوالات و تعداد سوالات این PTE زیاد می باشد و بدون تمرین، قبل از روز آزمون تقریبا غیر ممکن است که شرکت کننده بتواند با وجود سطح زبان بالا نتایج خوبی بدست آورد. خوشبختانه سوالات طوری طراحی شده اند که توانایی شرکت کنندگان در برخورد با مسائل روزانه  در یک کشور انگلیسی زبان را بسنجند و به همین دلیل در خارج از فضای آزمون سوالات بسیار پیچیده نیستند. ولی بدون تمرین قبلی و دانستن ترتیب سوالات، در روز آزمون پاسخ در زمان حدود پاسخگویی سخت خواهد بود. ولی در عوض با کمی تمرین بر روی انواع سوالات و تسلط بر نحوه پاسخ گویی ، شرکت کنندگان می توانند نمره مورد نیاز خود را راحت تر کسب کنند، برعکس آزمون ها دیگر که با وجود سطح زبانی بسیار بالا عمده شرکت کنندگان را از دریافت نمره مورد نظر ناامید می کند.

آزمون PTE فعلا در ایران برگزار نمی‌شود! اما شما می‌توانید از طریق صفحه TEST CENTERS  ، فهرست کشورهای برگزار کننده آزمون پی تی ای را مشاهده کنید.